Колко риба може да ловим?
За да сме сигурни, че ще запазим ресурсите си и в бъдеще, ЕС, с помощта на учени, всяка година определя какво количество риба може да се лови.
Колкото повече риба има в морето, толкова повече може да уловят нашите рибари. Но когато рибните запаси намаляват, е необходимо да се намали рискът, причинен от риболова, за да могат рибните запаси да се възстановят.
Добрата новина е, че този подход работи.
Въпреки това едни и същи видове риби могат да се множат в един морски басейн, а в друг да са подложени на риск. Затова се налага да адаптираме риболовните си дейности всяка година.
Потенциалът на европейските аквакултури
Населението на ЕС е 447 милиона души. Не можем да разчитаме само на дивия улов, за да се снабдяваме с риба и морски дарове. Рибата в морето просто не е достатъчна. Ето защо се нуждаем и от аквакултури, което означава отглеждане на риба, ракообразни и водорасли.
ЕС подпомага устойчивите практики в областта на аквакултурите.
Основните продукти на аквакултурите в ЕС са миди, сьомга, ципура, дъгова пъстърва, лаврак, стриди и шаран.
Аквакултурите имат и други предимства. Те могат да се развиват в близост до брега или дори във вътрешността на страната, така че винаги да имате пресен местен източник на здравословна риба и морски дарове. И биха могли да създадат работни места.
Добре е за нашето здраве, добре е за околната среда
Рибата, ракообразните и водораслите са добри източници на протеини. Те са полезни и за околната среда.
Когато се отглеждат по устойчив начин, някои видове аквакултури допринасят за опазването на екосистемите и биологичното разнообразие.
Ракообразните са истински екологични герои: те почистват водата, могат да допринесат за намаляване на крайбрежната ерозия и дори могат да помогнат в борбата ни с изменението на климата. При производството на 1 кг миди се отделят само 200 г CO2 в сравнение с 34 кг CO2 за 1 кг говеждо месо.
Събрани в дивата природа или отгледани в нашите морета, водораслите са сред най-здравословните хранителни продукти, които можете да намерите.
С ниско съдържание на мазнини и богати на фибри, микроелементи и биоактивни съединения, те имат и петзвезден екологичен рейтинг.
Морските водорасли не се нуждаят от почва, торове или сладка вода. Те помагат за възстановяването на морската среда чрез отстраняване на хранителните вещества, които причиняват еутрофикация. И вместо да отделят CO2, водораслите премахват въглерода (който води до повишаване на киселинното съдържание) и произвеждат кислород.
Ето защо ЕС насърчава отглеждането и събирането на морски водорасли.
Кулинарен съвет: водораслите може да се използват като основна съставка, като гарнитура или просто да се добавят в салата. Може дори да добавяте водорасли в супите си като подправка.
Допълнителна информация
Обща политика в областта на рибарството — съвкупност от правила за устойчиво управление на европейския риболовен флот и за опазване на рибните запаси
Брошура за аквакултурите в ЕС ― насоки за устойчивост
Инициатива на ЕС за пълноценно използване на потенциала на водораслите