Kiek žuvų galime sužvejoti?
Siekdama užtikrinti, kad ateityje išsaugotume savo išteklius, mokslininkų padedama ES kasmet sprendžia, kiek žuvies galima sužvejoti.
Kuo daugiau žuvų jūroje, tuo daugiau jų gali sugauti mūsų žvejai. Tačiau, kai žuvų ištekliai mažėja, turime sumažinti žvejybos apimtis, kad žuvų ištekliai galėtų atsigauti.
Gera žinia ta, kad šis būdas veikia!
Tačiau tos pačios žuvų rūšys gali klestėti viename jūros baseine, o kitur susidurti su sunkumais. Taigi kiekvienais metais turime pritaikyti savo žvejybos veiklą prie esamų sąlygų.
Europos akvakultūros galimybės
ES gyvena 447 mln. žmonių. Negalime priklausyti tik nuo laukinių žuvų ir jūrų gėrybių išteklių. Žuvies jūroje tiesiog nepakaktų! Todėl mums taip pat reikia akvakultūros, t. y. žuvų, vandens bestuburių ir dumblių auginimo ūkiuose.
ES remia tvarią akvakultūros praktiką.
Pagrindiniai ES akvakultūros produktai yra midijos, lašišos, jūriniai karosai, vaivorykštiniai upėtakiai, jūriniai ešeriai, austrės ir karpiai.
Akvakultūra turi ir kitų privalumų. Žvejoti galima netoli kranto arba net vidaus vandenyse, kad visada turėtumėte vietoje sugautos šviežios, sveikos žuvies ir jūrų gėrybių. Be to, akvakultūra gali padėti kurti darbo vietas.
Naudinga mūsų sveikatai ir aplinkai
Žuvis, vandens bestuburiai ir dumbliai yra geras baltymų šaltinis. Jie taip pat yra naudingi aplinkai.
Tvariai vykdoma tam tikrų rūšių akvakultūra padeda išsaugoti ekosistemas ir biologinę įvairovę.
Vandens bestuburiai yra tikri aplinkosaugos herojai: jie valo vandenį, gali prisidėti prie pakrančių erozijos mažinimo ir net padėti kovoti su klimato kaita. Gaminant 1 kg midijų išsiskiria tik 200 g CO2, palyginti su 34 kg CO2 iš 1 kg jautienos!
Surinkti laukinėje gamtoje arba užauginti mūsų jūrose, jūrų dumbliai yra vienas sveikiausių maisto produktų, kokį tik galite rasti!
Juose yra mažai riebalų, daug maistinių skaidulų, mikroelementų ir biologiškai aktyvių junginių, be to, jie įvertinti penkiomis žvaigždutėmis už aplinkosaugą!
Jūrų dumbliams nereikia žemės, trąšų ar gėlo vandens. Jie padeda atkurti jūros aplinką šalindami maistines medžiagas, kurios sukelia eutrofikaciją. Jūrų dumbliai ne tik neišskiria CO2, bet ir šalina anglį (kuri sukelia rūgštėjimą) ir gamina deguonį.
Todėl ES skatina auginti ir rinkti jūros dumblius.
Kulinarinis patarimas: dumblius galima naudoti kaip pagrindinį patiekalą, garnyrą arba tiesiog įmaišyti į salotas. Dumblių netgi galite dėti į sriubą kaip prieskonį.
Daugiau informacijos
Bendra žuvininkystės politika. Tvaraus Europos žvejybos laivų valdymo ir žuvų išteklių išsaugojimo taisyklių rinkinys
Brošiūra apie ES akvakultūros tvarumo gaires
ES iniciatyva, kuria siekiama išnaudoti visą dumblių potencialą