Направо към основното съдържание
Taste The Ocean

Риба и морски дарове от устойчив риболов

Как Вие, като потребител, можете да изберете риба и морски дарове, предлагани на пазара, от най-устойчивите видове риболов?   Предлагаме Ви 5 съвета. 

1) Решения за закупуване според сезона

Fishing vessel ©Bernard GIRARDIN/Adobe Stock

Сезонът на морските дарове варира в зависимост от времето на годината, когато рибата е в най-голямо изобилие.  

Сезонът е различен за всеки вид и за мястото, където се извършва уловът, затова винаги проверявайте, преди да купите: може да намерите календари с информация за сезонния лов на риба и морски дарове във Вашия район.

2) Купувайте достатъчно големи морски дарове   

Когато става въпрос за риба, размерът е от значение.  

С политиката на ЕС в областта на рибарството и националните закони са въведени строги стандарти за избягване на пускането на пазара на риба с размер под минималния.  

Уверете се, че купувате достатъчно голяма риба.  

Например минималният размер за писията от Северно море е 27 см.  

3) Купувайте местни продукти 

Fisherman with a fish box © curto / Adobe Stock

Изборът да купувате морска храна от местен улов е чудесен ход: това означава, че рибата е прясна и е изминала кратко разстояние, което свежда до минимум нейния въглероден отпечатък.  

4) Проверявайте свежестта на продуктите 

Plaice on a plate

Прясна ли е рибата?  

Вашият избор е правилен, ако:

  • очите на рибата са изпъкнали и бистри,
  • мирисът на рибата не е кисел или на амоняк, а по-скоро свеж и леко солен,
  • месото е твърдо,
  • хрилете са червени, без мирис.

Както при другите продукти, особено важно е рибата да е прясна; тогава качеството и вкусът ѝ са добри и тя е годна за консумация.

5) Проверявайте етикетите  

Man buying frozen fish in a supermarket© bodnarphoto / Adobe Stock

В ЕС рибата и морските дарове се придружават от много информация. Защо? За да се повиши прозрачността и да се помогне на потребителите да направят възможно най-информирания избор. 

Етикетите на продуктите от риболов и аквакултури трябва да съдържат: 

  • търговското и научното наименование на рибата,
  • метода на производство, за да разберете дали рибата е уловена в морето, в сладка вода или е отгледана в рибно стопанство,
  • къде е уловена или отгледана рибата — за рибата, уловена в морето, етикетът показва код, идентифициращ зоната на улов. Имате ли нужда от помощ, за да го разберете по-добре?  Ето една карта, която ще ви помогне,
  • с какви риболовни уреди е уловена рибата — видът на използваните риболовни уреди е много важен, когато разглеждаме въздействието върху морската екосистема. Селективните риболовни уреди помагат за улова само на целевите видове и размери и по този начин се избягва приловът (т.е. непреднамерениия улов на морски животни и птици),
  • дали продукцията е била размразявана,
  • срокът на годност „Най-добър до“/„Използвай до“, за да сте сигурни, че консумирате безопасна храна.

За предварително опаковани и преработени продукти се прилагат специални правила. Вижте нашето кратко ръководство, за да станете истински познавач на етикетите!

Знак за качество 

Въпреки че няма единен знак на ЕС за качество на рибата и морските дарове, върху някои продукти от аквакултури се поставя логото за биологично производство на Европейския съюз. Това означава, че са спазени строги производствени изисквания, свързани с хуманното отношение към животните, качеството на водата и устойчивите фуражи.