Põhisisu juurde
Taste The Ocean

Kestlik kala ja mereandide tootmine

Kuidas teha tarbijana kõige kestlikum valik turul pakutava kala ja mereandide seast?  Siin on Teile viis nõuannet.

1. Lähtuge hooajast

Fishing vessel ©Bernard GIRARDIN/Adobe Stock

Kalapüük ja mereandide kogumine sõltub hooajast, mis on iga liigi ja püügikoha puhul erinev. Seega tasub enne ostmist uurida kalendrit, kus jagatakse teavet kala ja mereandide hooajalisuse kohta Teie piirkonnas!

2. Ostke mereande, mille suurus vastab seadusega ettenähtule.  

Kalade suurus on oluline kriteerium.

ELi kalanduspoliitika ja siseriiklike õigusaktidega on kehtestatud ranged standardid, et vältida alammõõdust väiksemate kalade turustamist.

Veenduge, et kalad on ettenähtud suurusega.

Näiteks Põhjamerest pärit atlandi merilesta alammõõt on 27 cm.

3. Proovige liike, mida tarbitakse vähem või mille varud on heas seisundis

Fisherman with a fish box © curto / Adobe Stock

Proovige uusi kalaliike!

ELis tarbitakse enim tuuni, lõhet ja turska,

kuid paljud teised liigid on sama head ja mõnikord ka odavamad. Valides vähem tarbitavaid liike ja teades valikuvõimalusi, võite vähendada oma tarbimise mõju kalavarudele.  

Ehk prooviksite invasiivseid liike, nagu sinikrabi või vöödiline tiibkala? See võib olla maitsev lahendus, mis aitab vähendada nende liikide survet kohalikule elurikkusele.

Kõik kalavarud ei ole heas seisundis, mõned võivad olla suure surve all. Valides kala heas seisundis kalavarust, teete planeedi jaoks suurepärase valiku!

4. Otsige ELi kvaliteedimärgiseid nii värske kui ka külmutatud kala puhul

Plaice on a plate

Otsige ELi kvaliteedimärgiseid, sest EL kohaldab oma turule lastava kala ja mereandide suhtes väga rangeid standardeid. Vastavus nendele standarditele tagatakse ühise kalanduspoliitika eeskirjadega, mis hõlmavad näiteks kalade mõõte ja kalasaagi jälgitavust lossimisest jaemüügini.

Eeskirjadega on tagatud ka asjakohase teabe läbipaistvus. Värske või külmutatud kala ja mereandide märgistused sisaldavad rikkalikult teavet. Tutvuge märgistusega, et saada lisateavet selle kohta, mis Teie taldrikule jõuab.

5. Uurige märgistust

Man buying frozen fish in a supermarket© bodnarphoto / Adobe Stock

ELis jagatakse kala ja mereandide kohta palju teavet. Miks? Eks ikka selleks, et suurendada läbipaistvust ja aidata tarbijatel teha võimalikult teadlikke valikuid.

Kalandus- ja vesiviljelustoodete märgistusel peab olema esitatud:

  • kala kaubanduslik ja teaduslik nimetus,
  • tootmismeetod (kas kala on püütud merest või mageveekogust või on see pärit kasvandusest),
  • piirkond kus kala on püütud või kasvatatud (Merest püütud kala puhul on märgisel püügipiirkonna kood. Soovite täpsemat selgitust?  Kaart on abiks!),
  • milliseid püügivahendeid kala püüdmiseks kasutati (Püügivahendite liik on väga oluline, kui vaadelda kalapüügi mõju mere ökosüsteemile. Selektiivsed püügivahendid võimaldavad püüda ainult sihtliike ja ettenähtud suurusega kalu. See aitab vältida kaaspüüki, st mereloomade ja -lindude tahtmatut püüki),
  • kas toode on sulatatud,
  • kuupäevad „Parim enne“ / „Kõlblik kuni“, kinnitamaks, et tarbite ohutut toitu.

Pakendatud ja töödeldud toodete suhtes kohaldatakse erieeskirju. Tutvuge taskuteatmikuga, et olla kursis mitmesuguste märgistega.

Kvaliteedimärgised

Kuigi kala ja mereandide jaoks puudub ühtne ELi kvaliteedimärgis, kannavad mõned vesiviljelustooted ELi mahelogo. See tähendab, et toode vastab rangetele tootmisnõuetele, mis on seotud loomade heaolu, veekvaliteedi ja kestliku söödaga.