Pereiti prie pagrindinio turinio
Taste The Ocean

Tausiai sužvejotos žuvys ir jūros gėrybės

Kaip jums, vartotojui, iš rinkoje siūlomų žuvų ir jūros gėrybių pasirinkti tas, kurios sužvejotos tausiausiai? Štai penki patarimai.

1) Atsižvelkite į sezoniškumą

Fishing vessel ©Bernard GIRARDIN/Adobe Stock

Jūros gėrybių sezoniškumas priklauso nuo metų laiko, kuriuo tam tikrų žuvų yra daugiausia.

Kiekvienos rūšies žuvų sezoniškumas ir žvejybos vieta skiriasi, todėl susiraskite kalendorių su informacija apie žuvų ir jūros gėrybių sezoniškumą savo krašte ir prieš apsipirkdamas visada jį patikrinkite!

2) Pirkite tinkamo dydžio jūros gėrybes  

To view the video, please copy/paste the following URL in your browser:
https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-085345

 

Žuvų dydis – svarbus.

ES žuvininkystės politikoje ir nacionalinės teisės aktuose nustatyti griežti standartai, padedantys išvengti prekybos mažesnėmis nei mažiausio dydžio žuvimis.

Įsitikinkite, kad jūsų perkamos žuvys yra pakankamo dydžio.

Pavyzdžiui, mažiausias Šiaurės jūroje sužvejojamoms plekšnėms nustatytas dydis – 27 cm.

3) Paragaukite mažiau vartojamų ir iš geros būklės išteklių sužvejotų žuvų rūšių

Fisherman with a fish box © curto / Adobe Stock

Atraskite dar nežinomų skonių!

Trys dažniausiai ES vartojamų žuvų rūšys – tunai, lašišos ir menkės.

Tačiau daugelio kitų rūšių žuvys yra ne mažiau skanios, o kartais ir pigesnės. Rinkdamasis mažiau vartojamų žuvų rūšis ir žinodamas savo pasirinkimo galimybes, galite padėti sumažinti poveikį žuvų ištekliams.  

Kodėl neparagavus invazinių rūšių žuvų, kaip antai melsvųjų krabų ar zebrinių sparnapelekių? Tai galėtų būti skanus pasirinkimas, padedantis sumažinti šių rūšių poveikį vietos biologinei įvairovei.

Ne visų žuvų išteklių būklė yra gera. Gali būti, kad kai kurie iš jų pereikvojami. Rinkdamasis iš geros būklės išteklių sužvejotas žuvis, priimate puikų ir mūsų planetai naudingą sprendimą!

4) Nesvarbu, ar perkate šviežius ar užšaldytus produktus, – ieškokite ES kokybės reikalavimus atitinkančių produktų

Plaice on a plate

Ieškokite ES kokybės reikalavimus atitinkančių produktų, nes ES rinkai pateikiamoms žuvims ir jūros gėrybėms taikomi labai griežti standartai. Užtikrinti, kad sužvejojamas laimikis juos atitiktų, padeda taikomos bendros žuvininkystės politikos taisyklės. Jos padeda sekti žuvis nuo jų iškrovimo (tikrinamas žuvų dydis) iki pardavimo mažmeninės prekybos vietose (tikrinamas atsekamumas).

Be to, jomis užtikrinamas labai didelis skaidrumas. Etiketėse, kuriomis ženklinamos šviežios ar užšaldytos žuvys ir jūros gėrybės, pateikiama labai daug informacijos. Patikrinkite etiketę, kad sužinotumėte daugiau apie tai, ką dedate į savo lėkštę!

5) Tikrinkite etiketes

Man buying frozen fish in a supermarket© bodnarphoto / Adobe Stock

Etiketėse, kuriomis ES ženklinamos žuvys ir jūros gėrybės, pateikiama daug informacijos. Kodėl? Taip norima didinti skaidrumą ir padėti vartotojams priimti kuo išsamesne informacija pagrįstus sprendimus.

Žvejybos ir akvakultūros produktų etiketėse turi būti nurodoma:

  • žuvies komercinis ir mokslinis pavadinimai;
  • gavybos būdas: ar žuvis sužvejota jūroje ar gėlo vandens telkinyje, ar ji išauginta ūkyje;
  • žuvies sužvejojimo ar išauginimo vieta. Jei žuvis sužvejota jūroje, etiketėje nurodomas žvejybos rajono identifikacinis kodas. Norėtumėte jį geriau suprasti? Pasižiūrėkite į šį žemėlapį!;
  • naudotas žvejybos įrankis. Žvejybos įrankių tipas – labai svarbus aspektas, padedantis įvertinti žvejybos poveikį jūrų ekosistemai. Selektyviosios žvejybos įrankiai padeda sužvejoti tik tikslinių rūšių ir dydžių žuvis ir išvengti priegaudos (netyčia sugaunamų jūrų gyvūnų ir paukščių);
  • ar produktas atitirpintas;
  • užrašai „Geriausias iki ...“ ir „Tinka vartoti iki ...“, padedantys užtikrinti, kad vartotumėte saugų maistą.

Fasuotiems ir perdirbtiems produktams taikomos specialiosios taisyklės. Susipažinkite su mūsų trumpu vadovu ir tapkite tikru etikečių žinovu!

Kokybės ženklai

Bendro ES kokybės ženklo, kuriuo būtų ženklinamos žuvys ir jūros gėrybės, nėra, tačiau kai kurie akvakultūros produktai žymimi ES ekologinės gamybos logotipu. Tai reiškia, kad produktas atitinka griežtus auginimo reikalavimus, susijusius su gyvūnų gerove, vandens kokybe ir tvariais pašarais.