1) Izberite sezonske proizvode
Razpoložljivost morskih proizvodov se glede na letni čas spreminja, odvisna pa je od številčnosti vrst.
Razlikuje se glede na vrsto in kraj ulova, zato pred nakupom vedno preverite koledar z informacijami o sezonski naravi rib in morskih sadežev na vašem območju.
2) Kupujte morske proizvode ustrezne velikosti
Pri ribah ima velikost pomembno vlogo.
V ribiški politiki EU in nacionalnih zakonodajah so določeni strogi standardi za preprečevanje trženja rib, katerih velikost ne dosega najmanjše velikosti.
Poskrbite, da boste kupovali dovolj velike ribe.
Na primer, najmanjša velikost morske plošče iz Severnega morja je 27 cm.
3) Poskusite redkeje uživane vrste in vrste iz zdravih staležev
Poskusite neznano!
Tri najpogosteje uživane vrste rib v EU so tuna, losos in trska.
Številne druge vrste so prav tako dobre in včasih še cenejše. Z izbiro redkeje uživanih vrst in poznavanjem drugih možnosti lahko omejite svoj vpliv na ribje staleže.
Zakaj ne bi poskusili invazivnih vrst, kot sta sinja plavajoča rakovica ali rdeča plamenka? To je lahko okusen način za zmanjševanje pritiska teh vrst na lokalno biotsko raznovrstnost.
Vsi ribji staleži niso v dobrem stanju. Nekateri so pod velikim pritiskom. Z uživanjem rib iz zdravega staleža prispevate k ohranjanju našega planeta.
4) Izberite kakovostne sveže ali zamrznjene proizvode iz EU
Izberite kakovost EU. EU pred dajanjem rib in morskih sadežev na trg upošteva stroge standarde. Vzpostavljena so pravila skupne ribiške politike, ki zagotavljajo, da ulov izpolnjuje standarde glede velikosti rib in sledljivosti (sledenje ribam od iztovarjanja do maloprodaje).
Preglednost je prav tako visoka. Označbe na svežih ali zamrznjenih ribah in morskih proizvodih vsebujejo veliko informacij. Preverite označbo, če želite izvedeti več o tem, kaj je na vašem krožniku.
5) Preverite označbe
Označbe na ribah in morskih proizvodih v EU vsebujejo veliko informacij. Zakaj? Da bi povečali preglednost in pomagali potrošnikom pri sprejemanju premišljenih odločitev.
Na označbah proizvodov iz ribištva in akvakulture morajo biti navedeni:
- trgovska oznaka in znanstveno ime ribe;
- način proizvodnje – ali je riba ulovljena v morju, v sladki vodi ali je bila gojena;
- kraj ulova ali gojitve ribe. Na označbi ribe, ki je bila ulovljena v morju, je prikazana koda lovnega območja. Več informacij je na voljo na tem zemljevidu;
- uporabljeno ribolovno orodje. Vrsta ribolovnega orodja je zelo pomembna pri obravnavi vpliva ribolova na morski ekosistem. Selektivno orodje pripomore k lovu ciljnih vrst in vrst določenih velikosti. To pomaga preprečevati prilov (nenamerni ulov morskih živali in ptic);
- podatek o tem, ali je bil proizvod odmrznjen;
- minimalni rok trajanja / rok uporabe za zagotavljanje, da je hrana varna za uživanje.
Za predpakirane in predelane proizvode veljajo posebna pravila. V našem žepnem vodiču so na voljo informacije o označbah.
Znaki kakovosti
Čeprav za ribe in morsko hrano ni enotnega znaka kakovosti EU, so nekateri proizvodi iz akvakulture označeni z logotipom ekološke pridelave EU. To pomeni, da proizvod izpolnjuje stroge zahteve, ki so povezane z dobrobitjo živali, kakovostjo vode in trajnostno krmo.