Przejdź do treści głównej
Taste The Ocean

Ochrona naszej planety

Musimy rozważnie korzystać z zasobów naszej planety, aby pomóc zachować ją dla przyszłych pokoleń. Sprawdź, w jaki sposób pomagamy zapobiegać przełowieniu ryb i jak akwakultura może pomóc chronić środowisko.  

Ile ryb możemy łowić?

Fish under water© blueworldsender / Adobe Stock

Z myślą o zachowaniu naszych zasobów na przyszłość UE podejmuje co roku decyzję o ilości ryb, które można łowić, korzystając z pomocy naukowców.

Im więcej ryb znajduje się w morzu, tym więcej mogą złowić nasi rybacy. Gdy jednak liczebność zasobów rybnych spada, musimy zmniejszyć zagrożenie wywołane rybołówstwem, aby umożliwić odbudowanie zasobów.

Dobra wiadomość: ta koncepcja działa w praktyce! 

Niemniej jednak zdarza się, że ten sam gatunek ma się świetnie w jednym basenie morskim, a w innym jest zagrożony. Co roku musimy więc dostosować nasze działania w zakresie połowów.

Potencjał akwakultury w Europie

Sea fish farm © Sodel Vladyslav / Adobe Stock

Unia Europejska liczy 447 milionów mieszkańców. Nie możemy zaspokajać naszego popytu na ryby i owoce morza tylko poprzez połowy w warunkach naturalnych. W morzu po prostu nie ma wystarczająco dużo ryb! Dlatego potrzebujemy także akwakultury, co oznacza hodowanie ryb, skorupiaków i alg.

Unia Europejska wspiera działania w zakresie zrównoważonej akwakultury.

Głównymi produktami akwakultury w Unii Europejskiej są małże, łosoś, panga, pstrąg tęczowy, labraks, ostrygi i karp.

Akwakultura ma inne zalety. Można prowadzić ją w pobliżu wybrzeża lub nawet na terenie śródlądowym, dzięki czemu zawsze mamy lokalne źródło świeżych, zdrowych ryb i owoców morza. To także możliwość tworzenia miejsc pracy.

Korzystne dla zdrowia, korzystne dla środowiska

Mussel clam food production © Jovana Milanko/Stocksy / Adobe Stock

Ryby, skorupiaki i algi są dobrym źródłem białka. Są także korzystne dla środowiska.

Przy zrównoważonym prowadzeniu niektóre rodzaje akwakultury przyczyniają się do ochrony ekosystemów i bioróżnorodności.

Skorupiaki są autentycznymi ekologicznymi bohaterami: oczyszczają wodę, mogą przyczyniać się do ograniczenia erozji obszarów przybrzeżnych, a nawet mogą pomagać nam w walce ze zmianami klimatu. Produkcja 1 kg małż emituje zaledwie 200 g CO2, w porównaniu do 34 kg CO2 przypadających na 1 kg wołowiny!

Wodorosty, pozyskiwane w naturze lub hodowane w naszych morzach, należą do najbardziej wartościowych rodzajów żywności, jakie są dostępne na rynku!

Niska zawartość tłuszczu, bogactwo błonnika, mikroskładników odżywczych i związków bioaktywnych daje im aż pięć gwiazdek w rankingu środowiskowym!

Wodorosty nie potrzebują ziemi, nawozów ani słodkiej wody. Wspomagają regenerowanie środowiska morskiego poprzez eliminowanie substancji odżywczych powodujących eutrofizację. A zamiast emitować CO2, wodorosty eliminują węgiel (powodujący zakwaszenie) i produkują tlen.

Właśnie dlatego Unia Europejska zachęca do uprawiania i pozyskiwania wodorostów morskich.

Wskazówka kulinarna: algi można wykorzystać jako główny składnik, jako przystawkę lub jako element sałatki. Algi można nawet dodawać do zup jako przyprawę.

Dodatkowe informacje

Wspólna polityka rybołówstwa – zbiór zasad w celu zrównoważonego zarządzania europejską flotą rybacką i zachowania zasobów rybnych

Broszura dotycząca akwakultury w UE – wytyczne dla zrównoważonego rozwoju

Inicjatywa UE na rzecz pełnego wykorzystania potencjału alg