Glavni sadržaj
Taste The Ocean

Očuvanje našeg planeta

Resurse našeg planeta moramo upotrebljavati pažljivo da bismo ih očuvali za buduće generacije. Saznajte više o tome kako pokušavamo spriječiti pretjerani izlov ribe te kako nam akvakultura može pomoći da očuvamo okoliš.

Koliko ribe možemo uloviti?

Fish under water© blueworldsender / Adobe Stock

Kako bismo osigurali očuvanje resursa za budućnost, EU svake godine uz pomoć znanstvenika odlučuje koliko se ribe može uloviti.

Što je u moru više ribe, to više ribari smiju uloviti. No kad se riblji stokovi smanje, moramo smanjiti pritisak ribolova kako bi se mogli oporaviti.

Srećom, ovaj pristup daje rezultate! 

Međutim, neke vrste ribe mogu biti brojne u određenom moru, a u drugom biti pod pritiskom. Stoga svake godine moramo prilagoditi naše aktivnosti ribolova.

Potencijal europske akvakulture

Sea fish farm © Sodel Vladyslav / Adobe Stock

U EU-u živi 447 milijuna stanovnika. Opskrba ribom i morskim plodovima ne može ovisiti samo o ulovu u divljini. Jednostavno nema dovoljno ribe u moru! Zbog toga nam je potrebna i akvakultura, što znači uzgoj ribe, školjkaša i algi.

EU podržava prakse održive akvakulture.

U glavne proizvode akvakulture EU-a ubrajaju se dagnje, losos, orada, kalifornijska pastrva, brancin, kamenice i šaran.

Akvakultura nudi i druge prednosti. Može se odvijati blizu obale, čak i na kopnu, pa uvijek imate svježi, lokalni izvor zdrave ribe i morskih plodova. Uz to stvara radna mjesta.

Dobro za zdravlje, dobro za okoliš

Mussel clam food production © Jovana Milanko/Stocksy / Adobe Stock

Riba, školjkaši i alge dobri su izvori proteina. Također su dobri za okoliš.

Ako se obavlja na održivi način, neki oblici akvakulture doprinose očuvanju ekosustava i bioraznolikosti.

Školjkaši su pravi junaci u očuvanju okoliša: čiste vodu, mogu smanjiti eroziju obale, pa čak i pomažu u borbi protiv klimatskih promjena. U proizvodnji 1 kg dagnji ispušta se samo 200 g CO2, dok se za 1 kg govedine ispusti 34 kg CO2!

Bez obzira jesu li ulovljene u moru ili uzgojene, alge se ubrajaju u najcjelovitije morske proizvode!

Imaju nizak udio masti, bogate su prehrambenim vlaknima, mikronutrijentima i bioaktivnim spojevima, a uz to imaju i izuzetno pozitivan utjecaj na okoliš!

Za morske alge nisu potrebni zemlja, gnojivo ni pitka voda. One pomažu regenerirati morski okoliš uklanjanjem hranjivih tvari koje uzrokuju eutrofikaciju. Umjesto da ispuštaju CO2, morske alge uklanjanju ugljik (koji uzrokuje kiselost) i proizvode kisik.

Zbog toga EU potiče uzgoj i sakupljanje morskih algi.

Kuharski savjet: alge se mogu upotrijebiti kao glavni sastojak, prilog ili se jednostavno umiješati u salatu. Alge možete čak dodati u juhe kao začin.

Dodatne informacije

Zajednička ribarstvena politika – skup pravila za održivo upravljanje europskim ribarskim flotama i očuvanje ribljih stokova

Brošura o akvakulturi EU-a – smjernice za održivost 

Inicijativa EU-a za potpunu iskoristivost potencijala algi