Prejsť na hlavný obsah
Taste The Ocean

Ochrana našej planéty

Zdroje našej planéty musíme využívať uvážene, aby sme ich zachovali aj pre budúce generácie. Zistite, ako sa môžeme pokúsiť zabezpečiť, aby sme ryby nelovili nadmerne, a ako môže akvakultúra pomôcť chrániť životné prostredie.

Koľko rýb môžeme loviť?

Fish under water© blueworldsender / Adobe Stock

Aby sa zabezpečilo, že zachováme naše zdroje aj do budúcnosti, s pomocou vedcov každý rok rozhoduje o tom, koľko rýb možno vyloviť.

Čím viac rýb je v mori, tým viac môžu rybári vyloviť. Keď však zásoby rýb klesnú, musíme znížiť tlak spôsobený rybolovom, aby sa zásoby rýb mohli obnoviť.

Dobrá správa je, že tento prístup funguje!

Tie isté druhy rýb môžu prospievať v morskej oblasti a inde byť vystavené tlaku. Každý rok teda musíme prispôsobiť svoje rybolovné činnosti.

Potenciál európskej akvakultúry

Sea fish farm © Sodel Vladyslav / Adobe Stock

V EÚ žije 447 miliónov obyvateľov. Pokiaľ ide o zásoby rýb a morských plodov, nemôžeme sa spoliehať len na úlovky v prirodzenom prostredí. V mori jednoducho nie je dostatok rýb! Preto potrebujeme aj akvakultúru, to znamená chov rýb, mäkkýšov a rias.

EÚ podporuje postupy udržateľnej akvakultúry.

Hlavnými produktmi akvakultúry EÚ sú mušle, losos, pražma, pstruh dúhový, morský vlk, ustrice a kapor.

Akvakultúra má aj iné výhody. Dá sa vykonávať blízko pobrežia alebo dokonca vo vnútrozemí, takže vždy máte k dispozícii čerstvý miestny zdroj zdravých rýb a morských plodov. Navyše môže vytvárať pracovné miesta.

Prínosné pre naše zdravie, prínosné pre životné prostredie

Mussel clam food production © Jovana Milanko/Stocksy / Adobe Stock

Ryby, mäkkýše a riasy sú dobrými zdrojmi bielkovín. Sú rovnako prínosné aj pre životné prostredie.

Určité typy akvakultúry, pokiaľ sú udržateľné, prispievajú k zachovávaniu ekosystémov a biodiverzity.

Mäkkýše sú skutočnými hrdinami pre životné prostredie: čistia vodu, môžu prispievať k zmierňovaniu pobrežnej erózie a dokonca môžu pomôcť v našom boji proti zmene klímy. Pri produkcii 1 kg sa emituje len 200 g CO2 v porovnaní s 34 kg CO2 v prípade 1 kg hovädzieho mäsa!

Morské riasy, ktoré sa zbierajú vo voľnej prírode alebo sa pestujú v našich moriach, patria medzi najzdravšie potraviny, aké existujú!

Majú nízky obsah tuku a sú bohaté na vlákninu, mikroživiny a bioaktívne zlúčeniny, no zároveň sú veľmi prospešné pre životné prostredie!

Morské riasy nepotrebujú pôdu, hnojivá ani sladkú vodu. Pomáhajú regenerovať morské prostredie tým, že odstraňujú živiny spôsobujúce eutrofizáciu. Morské riasy neemitujú CO2, naopak pohlcujú uhlík (ktorý spôsobuje acidifikáciu) a produkujú kyslík.

Práve preto EÚ podporuje pestovanie a zber morských rias.

Tip do kuchyne: riasy možno použiť ako hlavnú zložku, ako prílohu alebo ich možno primiešať do šalátu. Riasami môžete dokonca ochutiť polievku.

Ďalšie informácie

Spoločná politika v oblasti rybolovu – súbor pravidiel na udržateľné riadenie európskych rybárskych flotíl a ochranu zásob rýb

Brožúra EÚ o akvalutúre – usmernenia pre udržateľnosť

Iniciatíva EÚ na plné využitie potenciálu rias