1. Riaďte sa sezónou
Sezónnosť morských plodov sa líši v závislosti od obdobia v roku, v ktorom je rýb najväčší prebytok.
Sezónnosť sa líši podľa jednotlivých druhov a miesta lovu, takže si ju pred nákupom vždy overte – existujú kalendáre s informáciami o sezónnosti rýb a morských plodov vo vašej lokalite.
2. Kupujte morské plody primeranej veľkosti
To view the video, please copy/paste the following URL in your browser:
https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-085345
Pokiaľ ide o ryby, na veľkosti záleží.
Politika EÚ v oblasti rybolovu a vnútroštátne právne predpisy stanovujú prísne normy s cieľom zamedziť komercializácii rýb, ktoré nedosahujú minimálnu veľkosť.
Kupujte dostatočne veľké ryby.
Napríklad minimálna veľkosť platesy zo Severného mora je 27 cm.
3. Skúste druhy, ktoré sa konzumujú menej, a druhy so zdravými populáciami
Vyskúšajte neznáme druhy!
Tri najčastejšie konzumované druhy v EÚ sú tuniak, losos a treska.
Mnohé iné ryby sú rovnako dobré a niekedy aj lacnejšie. Keď siahnete po druhoch, ktoré sa menej konzumujú a budete vedieť, čo je na výber, pomôžete obmedziť svoj vplyv na populácie rýb.
Čo keby ste vyskúšali invázne druhy, napríklad kraba modrého alebo krídlovca ohnivého? Mohlo by ísť o chutné riešenie, ktoré pomôže znížiť tlak týchto druhov na miestnu biodiverzitu.
Nie všetky populácie rýb sú v dobrom stave. Niektoré môžu byť pod silným tlakom. Siahnuť po rybách zo zdravej populácie je skvelá voľba v prospech planéty!
4. Čerstvé alebo mrazené, hľadajte kvalitu EÚ
Hľadajte kvalitu EÚ: EÚ uplatňuje veľmi prísne normy skôr, než sa ryby a morské plody dostanú na jej trh. Platia pravidlá spoločnej rybárskej politiky, ktoré garantujú, že úlovky budú týmto normám vyhovovať: od veľkosti rýb až po ich vysledovateľnosť – ryby sa sledujú od vykládky až po maloobchodný predaj.
Veľmi vysoká je aj transparentnosť. Etikety na rybách a morských plodoch, čerstvých i mrazených, obsahujú množstvo informácií. Pozrite si etiketu a hneď budete vedieť viac o tom, čo si dávate na tanier!
5. Čítajte etikety
V EÚ sa pri rybách a morských plodoch uvádza veľa informácií. Prečo? Účelom je zvýšiť transparentnosť a pomôcť spotrebiteľom, aby sa rozhodovali čo najinformovanejšie.
Na etiketách na produktoch rybolovu a akvakultúry sa musí uvádzať:
- obchodné a vedecké meno ryby,
- spôsob produkcie – či bola ryba ulovená na mori, v sladkej vode alebo pochádza z farmového chovu,
- kde bola ryba ulovená alebo kde sa chovala. Pokiaľ ide o ryby ulovené na mori, na etikete sa uvádza kód na identifikáciu lovnej oblasti. Potrebujete ešte niečo vysvetliť? Nech sa páči, tu je mapa!
- aký rybársky výstroj bol použitý na ulovenie ryby. Druh rybárskeho výstroja je veľmi dôležitý vzhľadom na jeho vplyv na morský ekosystém. Selektívny výstroj pomáha loviť len cieľové druhy a veľkosti. Okrem toho pomáha predchádzať vedľajším úlovkom (t. j. nechceným úlovkom morských živočíchov a vtákov),
- či bol výrobok rozmrazený,
- dátum minimálnej trvanlivosti/dátum spotreby, aby sa zabezpečilo, že konzumácia potraviny bude bezpečná.
Na balené a spracované produkty sa vzťahujú osobitné pravidlá. Nahliadnite do nášho vreckového sprievodcu a stanete sa skutočným odborníkom na etikety!
Značky kvality
Hoci pre ryby a morské plody neexistuje žiadna značka kvality EÚ, niektoré produkty akvakultúry bývajú označené ekologickým logom EÚ. Znamená to, že výrobok spĺňa prísne požiadavky týkajúce sa dobrých životných podmienok zvierat, kvality vody a udržateľných krmív.